פעילות הקהילה בשטח הציבורי. הוגשו נגדם כבר יותר מ‑100 דוחות | צילום: פרטי

"בעקבות התלונה האחרונה של השכנים בגין הפרעה, החלטתי לא להקים עוד את אוהל האירועים על השטח הציבורי שמול בית הכנסת שברחוב וינגייט 90". כך מסר לאחרונה בצער הרב דוד דהן, נשיא קהילת עולי צרפת בהרצליה. זאת, לאחר תלונות חוזרות ונשנות שהוגשו למוקד העירוני עד לפני כשבועיים על ידי תושבי הסביבה. 

מתאר אחד התושבים המתגוררים בסמוך: "בכל יום שישי, לקראת כניסת השבת, כשכבר אין פקחים באזור, הם פורשים על הקרקע דשא סינתטי, מותחים את האוהל באמצעות יתדות שכבר נעוצות בקרקע באופן קבוע, מכניסים לאוהל שולחנות וכיסאות ועורכים שם אירועים למיניהם, שגורמים למטרדי רעש ובעיות חניה".

"החלטנו להפסיק את הפעילות, אף על פי שלא הפריעה לאף אחד", אומר הרב דהן, "אבל צריך להתחשב גם בנו, בקהילת עולי צרפת. זה שמונה שנים שאני מבקש מהעירייה לקבל מקום שייתן מענה לצרכים של העולים החדשים, שרובם אקדמאים שומרי מסורת. זו קהילה טובה, סובלנית, אהודה בהרצליה". 

מבחינת השכנים ברחוב וינגייט, פעילותה של הקהילה הצרפתית באוהל הגבירה את מטרדי הרעש והחניה, שכן  לטענתם זה שמונה שנים בבית מספר 90, המיועד למגורים, פועל בית כנסת ומרכז קהילתי לעולים מצרפת. 

בשעתו הגיש הרב דהן לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בהרצליה בקשה לשימוש חורג ולהיתר לתוספות בנייה, לרבות פרגולות, חניה מקורה, מעלית וגדרות. השכנים התנגדו לבקשה, בשל הפגיעה הקשה הצפויה באיכות חייהם. ב-2012 התירה הוועדה שימוש חורג בבית כבית הכנסת לשלוש שנים בלבד, בנימוק ש"מדובר בקהילה של עולים מצרפת שהולכת ומתרחבת, קיים צורך לאומי לקלוט אותם והוועדה רואה בבית הכנסת צורך ציבורי".

תוקף האישור חלף, ובשש השנים האחרונות הוגשו 43 דוחות נגד הרב דהן, בגין השימוש החורג ועבירות הבנייה בבית שברחוב וינגייט 90, ו-110 דוחות בגין הקמת אוהל האירועים בתחום השטח הציבורי שמול בית הכנסת. "פעילות זו, המתרחשת לעיתים, מטופלת מעת לעת על ידי מפקחי העירייה, העוסקים בשמירה על הסדר ובמניעת מפגעים ומטרדים, לרבות באופן של הטלת קנסות במקרה של גרימת מפגע או הפרת סדר", ציין התובע העירוני עו"ד אייל רייך, במידע שנמסר לבקשת חבר המועצה יריב פישר.

מאז שפג תוקף האישור הזמני, מתנהל הליך משפטי נגד הרב דהן ונגד בעלת הנכס, שאינה מתגוררת בארץ, בגין עבירות של שימוש חורג בנכס וביצוע עבודות בנייה בלי היתר. השניים הורשעו בבית המשפט לעניינים מקומיים בהרצליה במסגרת כמה תיקים, והוטלו עליהם צווי הריסה על הבנייה במקום, וכן צו להפסקת השימוש החורג. משהופרו הצווים השיפוטיים, הוגשו נגד דהן ופדלון כתבי אישום המייחסים להם עבירה של אי-קיום צו שיפוטי. בעוד חודש ידון בית המשפט המחוזי בתל אביב בערעור שהגישו דהן ופדלון על הרשעתם. 

לדברי דהן, הוא נפגש עם ראש העירייה משה פדלון, וזה הבטיח לו מתן אישור זמני, עד שהוועדה המקומית תדון בבקשה החדשה שהגיש. "הכל מוכן לאישור הוועדה, אבל מאז החלה מערכת הבחירות הוועדה לא מתכנסת. אני מקווה שבעוד חודש הכל יסתדר. זה מגיע לקהילה שלנו. מה רוצים מאתנו, שנעזוב את העיר או את הארץ?".

מעיריית הרצליה נמסר: "הנושא נמצא בהליך משפטי. משנת 2015 הוגשו כבר יותר מ-100 דוחות נגד הפעילות הבלתי-חוקית באוהל".