מאבק של עשרות שנים על קיומו של בית כנסת לעולי לוב בשכונת נווה עמל בהרצליה הגיע באחרונה לפתרון מבחינת מתפללי בית הכנסת: הוא יישאר במקומו ויוסדר באופן חוקי, לאחר שחבר מועצת העיר צבי וייס התגייס למען התושבים, לטיפול בנושא במוסדות התכנון.

מדובר בבית כנסת שהוקם לפני כ-60 שנה על ידי קהילת עולי לוב, שרצו להנציח את מורשתם ולהקים לעצמם מקום תפילה ומקום לשימור המסורת, התרבות והפולקלור של יהדות עולי לוב.

צילום המחשה: shutterstock

בית הכנסת הוקם על כמה חלקות, עוד לפני שהיתה תב"ע מסודרת ולפני שהתבצעה חלוקת המגרשים לבעלי הנכסים באזור

במהלך השנים נקנו מגרשים מסביב לבית הכנסת, ומאז החלה מערכת משפטית, והוגשו תביעות של רוכשי המגרשים מסביב, נגד מיקומו של בית הכנסת. לדבריו של וייס, תביעות אלה הסתיימו על פי רוב בהבנה ובפשרה, שאיפשרו לבית הכנסת להתקיים ולפעול במקומו הנוכחי. מצב זה נמשך עד לפני כעשר שנים, כשאחד המגרשים נקנה על ידי רוכש חדש, ומאז החלה מערכת משפטית חדשה, שהביאה בסיומה לפסק דין של בית המשפט: פינוי, שמשמעותו הריסת בית הכנסת.

מבקרי בית הכנסת נדרשו לפנות את המקום עד לאמצע ינואר, 2019. בפסק הדין ניתנה אפשרות להציל את בית הכנסת, אם תוכנס תוכנית בניין עיר המאפשרת את קיומו במיקומו הנוכחי, מה שיביא לביטול צו הפינוי

וייס, בסיוע תושבים מבני העדה ונציגי הציבור משה נחום וז'אן צורי, החלו לפעול בכל המוסדות: ועדת התכנון המקומית, ועדת התכנון המחוזית ומערכת המשפט, עד שהצליחו להסדיר את הנושא"אני נרגש ושמח על תוצאה זו, שהצילה את בית הכנסת מהריסה", מסר וייס.