"זה מחטף": הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), אישרה אמש (רביעי), את תכנית 'קרית שחקים' בהרצליה ודחתה את כל ההתנגדויות ובראשן של עיריית הרצליה שיוצאת למאבק בתוכנית "בכל הכלים העומדים לרשותנו". 

תכנית 'קרית שחקים' בהרצליה קודמה ע"י רשות מקרקעי ישראל וסיטי-טק על שטח של 204 דונם והיא ממוקמת מצפון למחלף שבעת הכוכבים, בסמיכות לתחנת הרכבת של הרצליה ולשני פארקים עירוניים-פארק גליל ים ופארק הרצליה. 

צילומים: הדמיה, רשות מקרקעי ישראל/משה צור אדריכלים, אסף פרידמן

התכנית כוללת 1,650 יחידות דיור שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, 330 יחידות דיור יוקצו עבור דירות קטנות, וכן נכללת אפשרות להקמת 500 יחידות דיור מיוחד. בנוסף כוללת התכנית 200 אלף מ"ר עבור שטחי תעסוקה ומסחר, 12 דונם עבור שטח ציבורי פתוח, 7 דונם עבור הקמת בתי ספר יסודיים לצורכי השכונה, ושטח של 6,600 מ"ר להקמת מעונות יום וגני ילדים וכן 5,000 מ"ר לצרכי ציבור תרבות ופנאי.  

בהיבט התחבורתי, התכנית נמצאת בסמיכות מוקדי תחבורה חשובים-נתיבי איילון, תחנת הרכבת הקיימת, קווי 'מהיר לעיר'. בשל מיקומה הייחודי התכנית מציעה הקמת מרכז תחבורה מטרופוליני ומעליו היכל ספורט ושימושים מסחריים. מרכז התחבורה משלב בין כל סוגי התחבורה הציבורית בטרמינל אחד-רכבת כבדה, מערך 'מהיר לעיר', מסוף אוטובוסים עירוניים ובין עירוניים, וכן מערך חנייה ציבורית תת קרקעית ענפה. התכנית אף מייעדת עתודה לקו מטרו תת קרקעי או לקו רכבת קלה. בשל ההישענות על רמת השירות הגבוהה של מערכי התחבורה הציבורית הוטמע בתכנית צמצום של תקן החניה הפרטית זאת במסגרת עידוד הפחתת התלות ברכב הפרטי. 

השטח בו תוקם התוכנית. צילום: אסף פרידמן

התוכנית שכבר מראשיתה עוררה התנגדות עצומה מצד תושבי העיר אשר כינו אותה "מפלצת בטון שתשנה את פניה של הרצליה לדראון עולם",  עוררה חשש כבד גם בעיריית הרצליה שהצטרפה להתנגדויות הרבות והציבה תנאים רבים לאישורה.

כאמור, תנאים אלו במסגרת ההתנגדויות נדחו על ידי הוועדה וראש עיריית הרצליה משה פדלון הגיב בחריפות: "עיריית הרצליה תגיב בכל הכלים העומדים לרשותה ולא תאפשר בנייה ללא מענה הולם של תשתיות לאומיות כגון תחבורה, ניקוז, שטחי ציבור ועוד.

משה פדלון | צילום: יח"צ

"אנו מאוכזבים מכך שהנושאים שהציגה העירייה לאורך תהליכי התכנון ובמסמך ההתנגדויות המפורט לא התקבלו כלל ונדחו על הסף מבלי להעמיק. מחטף האישור מוכיח שוב איך הוותמ"ל ממשיך, ולא בפעם הראשונה, לדרוס ברגל גסה את הרשויות המקומיות ולאשר תוכניות בנייה מנותקות לגמרי מצרכי הרשות ומהתנאים בשטח".