במחקר מעניין שנעשה על ידי בוני וואר, אחות במרכז לחולים סופניים באוסטרליה, עלו כמה נקודות שחזרו על עצמן בנושא חרטות.

האם אני מצטער על חיי כמו שניהלתי אותם?

האם הייתי עושה דברים אחרת?

מה הייתי רוצה עוד?

על מה אני מתחרט?

המחקר בדק קבוצת חולים מבוגרים וגם צעירים בשבועות האחרונים לחייהם - ומתוך כך עלה מחקר אותנטי ורגיש שנוגע בנקודות שעוברות לכולנו בראש אך אנחנו מפחדים לגעת בהן.

צילום: pixabay

אחת החרטות שעלו מתוך המחקר היתה "הלוואי שהייתי שמח יותר".

אני בוחרת להתעמק בו (למרות שהנוספים מרתקים לא פחות) משום שלא פעם אני נתקלת בהרבה סימני שאלה למול המושג "שמח". מה זו שמחה? האם ניתן להגדיר אותה? לדייק אותה? האם שמחתי היא גם שמחתך? האם יש תבנית חיים שמממשת לנו את השמחה?

אז, נתחיל לענות על השאלות. 

ראשית, מה ההבדל בין שמחה לאושר? 

אושר הוא כינוי לרגש החיובי האולטימטיבי, הקשור בשמחה, הנאה וסיפוק. ניתן לתאר אושר גם כמצב של היעדר סבל, דיכאון, שכול, חרדה וכאב (ויקיפדיה). 

שִׂמְחָה היא רגש חיובי שבו האדם נתון במצב רוח מרומם, לרוב בעקבות התרחשות וחוויה שהוא מפרש אותה כחיובית מבחינתו באחד מהיבטי חייו (ויקיפדיה). 

השמחה היא דבר סובייקטיבי מאוד. היא משתנה בהתאם לגיל, תרבות, סביבה, מצב גופני, מצב רגשי ועוד. ייתכן כי מה שיעורר בי שמחה היום, ישמח אתי פחות בעתיד - ולהיפך.

צילום: pexels

יש מספר תבניות שניתן להגדיר באופן כמעט מוחלט שהם מקור לשמחה - כשבראשן עומד התא המשפחתי. תא זה הוא גורם חשוב ובסיסי בדירוג רמת השמחה שלנו (ואני מפרידה לחלוטין מרמת האושר).

מה בקבוצת המשפחה גורם לנו לשמחה? - גם פה הראייה והתחושות הן סובייקטיביות.

לאחד זה הבריאות , לשני זה מפגשים שבועיים ולשלישי זה התכתבויות בוואטסאפ המשפחתי.

אז שמחה היא למעשה משהו שגורם לנו למצב רוח טוב - האם תוכלו לדייק עבורכם מה גורם לכם לשמחה? 

באחד מביקורי הבית שערכתי ישבתי מול אשה שמצב רוחה היה ירוד מאוד. היא התאלמנה לפני שנים אחדות, ילדיה גרו במרחק ממנה ורוב חברותיה היו עדיין נשואות - היא חשה בודדה מאוד ועצובה.

כששאלתי אותה מה כן גורם לה לשמחה בלב, מתי היא מרגישה שמחה - היא הצביעה בגאווה על הקיר שליד פינת האוכל שבביתה והציגה בפני את התמונות של משפחתה. "התמונות האלה", היא אמרה, "ממלאות את ליבי בשמחה גדולה".

אותו קיר תמונות ממלא את ליבה באהבה, מזכיר לה את האהבות שלה, האנשים היקרים לה - היא מביטה בחיוכם ונמלאת אהבה ושמחה.

שמחה היא דבר אישי מאוד - אני מזמינה אתכם להביט סביבכם, לבדוק מה משמח אתכם (מפגשים עם חברים, ארוחות בוקר משותפות, קריאת ספר, שיטוט באינטרנט ועוד), ולעשות אותו כל יום לכמה זמן שנעים לכם.

אם קיר התמונות משמח אתכם - שבו מולו, תביטו בו, תחייכו אליו, תשמחו בו. אם קבוצת החברים שלכם משמחת אתכם ואתם יוצאים מהמפגשים ערניים, צוחקים, משועשעים ואופטימיים - הקפידו להיפגש שוב ושוב. מיצאו לכם מקומות חדשים למפגשים, תכנים חדשים ומבדחים, סרטים, פיקניק - שמחו את עצמכם בעזרת מפגשי הקבוצה.

שמחה אי אפשר לקנות בכסף, אבל שמחה אפשר לייצר באופן עצמאי בכמויות בלתי מוגבלות.

הכל תלוי בבחירה  שלכם. 

יום שמח לכולנו!

יעל חביב - מפגשים ברומו של גיל. הרצאות, סדנאות, ייעוץ זוגי ואישי. ניתן ליצור קשר במייל, בפייסבוק  או בטלפון 050-6803313