השימוש במתח חשמלי לצורך התמודדות עם כאבים ובעיות גופניות הוא דבר שבני האדם עוסקים בו כבר לא מעט זמן. למעשה, הרבה לפני שהשימוש בחשמל בצורה מסודרת הפך לנחלת הכלל, נהגו הרומאים - בין משתה למשתה - לזרוק על עצמם דג חשמל כדי להקל על מכאוביהם. אפילו הקיסר מרקוס אורליוס בכבודו ובעצמו נהג לאפשר לרופא היווני שלו להניח דג חשמל על ראשו, בזמן שסבל ממיגרנה, מהאנג־אובר או סתם מכאב ראש.

מ.ד.ס פארם - מזרימים את הכאב החוצה. יח"צ
אמנם הרומאים לא ממש ידעו למה דווקא הדג הספציפי הזה עוזר להם להתגבר על הכאבים (הם בוודאי נהגו לספר על אל הים נפטון ששלח מזור לכאבי החמרמורת שאל היין המרושע בכחוס הנחית עליהם), אבל בימינו, כשאנחנו בקיאים בהסברים המדעיים, קשה שלא להתפעל מהתושיה ומהתבונה של הרומאים והיוונים הקדומים. למעשה, ניתן להגיד שגאלן, הרופא היווני של הקיסר, היה הראשון לעשות שימוש ב"טנס" - מכשיר רפואי קטן מידה השולח פולסים חשמליים למשתמש ומביא להקלה בכאבים.


יש אלטרנטיבה

הרבה אחרי שהאימפריה הרומית נפלה, אי אז בשנות ה־90 של המאה ה־20, החליטה דורית גרינברג לבצע מהפך בחייה (ועל הדרך, לספק גאולה ללא מעט אנשים אחרים). אחרי שנים של עבודה בחברת תרופות הבינה גרינברג שיש משהו מעוות בשיטה. היא ראתה איך עוד ועוד אנשים אוספים מבתי המרקחת מלאי של כדורים לשימוש יום־יומי וראתה איך כל תרופה שכזו רק מגדילה את התלות בשימוש בחומרים והחליטה לחפש אלטרנטיבה. היא יצאה למסע ברחבי העולם על מנת לאתר מכשור רפואי חדשני שיוכל לתת מענה לסוגים שונים של כאב.

דורית גרינברג. יח"צ
"ראיתי את הנולד", מספרת גרינברג, "בדור שלנו אורך החיים עלה, אנחנו חיים יותר שנים אבל לא תמיד החיים שלנו טובים יותר. חשבתי שחייבת להיות דרך אחרת לפני שאנחנו מכניסים לגוף שלנו כימיקלים ולפני שאנחנו סובלים משלל תופעות לוואי שמתלוות אליהם".


תרפיה אלקטרונית

מזה 20 שנה שגרינברג אוספת עזרים טכנולוגיים שמטרתם להקל עלינו את הכאב ולמנוע מאיתנו את הצורך לקחת תרופות. את החברה שלה, "מ.ד.ס פארם", פתחה גרינברג בכוחות עצמה, במחסן בביתה, בשנת 1998. השלב הבא היה לצאת ולמצוא את המוצרים שיוכלו להוות תחליף לתרופות. "בשנות ה־90 אף אחד בכלל לא שמע בארץ על טכנולוגיה בריאותית במקום כדורים. מכשירי ה'טנס' למיניהם בכלל לא היו בלקסיקון. נסעתי לתערוכות וכנסים באירופה והחלטתי לראות מה יש לעולם להציע לנו", היא מספרת.

מ.ד.ס פארם
אל "מטרנטיני יוניט", המוצר הראשון שנקרא בדרכה בשנת 1998, היא הגיע ממש במקרה. "הייתי בתערוכה ופתאום אני קולטת בזווית העין מוצרים קטנים, צבעוניים ומעוצבים. ניגשתי לברר במה מדובר ולהפתעתי הרבה גיליתי שיש מוצר קטן שמיועד לסייע בהפחתת כאבים במהלך הלידה. בתור מי שחוותה שלוש לידות ארוכות וטראומתיות, הייתי חייבת להביא אותו לארץ".


מהמוצר הראשון והקטן הזה החלה דורית להרחיב את העסק שלה ולהכיר טוב יותר את התחום האלקטרו-תרפי - תרפיה באמצעות מכשור טכנולוגי רפואי. מדובר בתחום שמאפשר למשתמש הביתי לעשות שימוש באמצעים קלים ונוחים כדי להקל על הכאבים שלו ללא צורך בכדורים.
תוך שנים ספורות העסק התרחב והיא כבר לא יכלה להמשיך ולקבל את לקוחותיה בביתה. "נהייה לי כבר לא נעים מהשכנים, הייתי חייבת לצאת מהמרחב הביתי וכך עברתי אל חנות שיכלה להכיל גם מחסן סחורה. ב־2005 החלטתי לפתוח גם אתר אינטרנט בו אני משווקת ומוכרת את כל המוצרים, הייתי מהחלוצות בתחום המכירה האינטרנטית בזמנו".


אנטי אייג'ינג רפואי

לעצור את הזדקנות הגוף היא בהחלט אחת המטרות של דורית, שממשיכה לחפש עבור לקוחותיה פתרונות חדשניים. "אנחנו חיים היום בעולם מודרני, מתוח, ורובנו סובלים מלחץ דם ומבעיות שינה. המכשיר החדשני, 'רספרייט', עוזר להיכנס אל רוגע וממש אפשר לעשות מדיטציה עמוקה. המכשיר מסוגל להכניס אותנו לתוך נשימה פעילה, להרחיב את העורקים בגוף ובכך לאפשר זרימת דם".


ולא צריך לחזור עד לימי הרומאים כדי לראות עד כמה התפתח התחום ב־20 השנה שבהן גרינברג עוסקת בנושא: "היום כבר הרבה אנשים מודעים ליכולות שיש למכשירי ה'טנס' השונים, ואפילו יש הסכמים עם קופות החולים על סבסוד והחזרים. אם אני מסתכלת אחורה אל המסע שעשיתי ופונה קדימה - שיש בידי לתת מענה לבעיות נשיות, כמו בריחת שתן או כאבי מחזור, וגם כמובן לאפשר חיים טובים יותר וכואבים פחות ללא צורך בכדורים ותרופות".

מ.ד.ס פארם, דוד המלך 1, הרצליה פיתוח; טלפון: 1700-505-508. http://www.health-online.co.il