"בצילום הראשון צריך היה לגלות" | צילום אילוסטרציה: shutterstock

בני משפחה של תושבת הרצליה שנפטרה מסרטן תובעים את קופת חולים "כללית" על כך שפיענוח מוטעה של צילום רנטגן הביא, לכאורה, למותה המוקדם של האם מסרטן ריאות שהתפשט לכבד.

מכתב התביעה שהוגש לאחרונה לבית משפט השלום בתל אביב על ידי עורכי הדין דורי כספי ואורין בביץ-הירש, ממשרד כספי סרור ושות', נטען כי לאחר תלונות חוזרות ונשנות על בעיות נשימה ושיעול, בוצע למנוחה צילום חזה במכון הדמיה של הקופה באחד מסניפיה בהרצליה, אשר פוענח כתקין. כשישה חודשים וחצי לאחר מכן, על פי כתב התביעה, התלוננה המנוחה בפני רופא המשפחה על "חולשה מתגברת, עייפות ותחושה של נפיחות בפנים", וניתנה לה הפנייה לבדיקות מעבדה. בהמשך פנתה שוב לאבחון אצל רופא המשפחה, והופנתה לצילום בית חזה נוסף, שבו הודגם "גוש ריאתי חשוד באונה ימנית עליונה ונגעים מרובים בכבד, חשודים לפיזור משני".

שבוע לאחר הבדיקה, בוצעה למנוחה בבית החולים "איכילוב" בדיקת ברונכוסקופיה, ביופסיה ובדיקות נוספות, והיא החלה בקבלת טיפולים כימותרפיים בבית החולים "מאיר" והקרנות בבית החולים "בילינסון". "למרבה הצער, בחודש ינואר 2014 נמצאה בבדיקות דימות החמרה במצב המחלה, ולאחר הידרדרות ממושכת ומייסרת במצבה", לשון כתב התביעה, "נפטרה המנוחה באפריל 2014".

בכתב התביעה נטען, כי מומחים לרדיולוגיה אבחנתית ולרפואת ריאות קבעו, בדיעבד, כי הפענוח של הצילום הראשוני היה מוטעה.

עוד נטען בכתב התביעה, כי כבר בצילום החזה הראשון שבוצע כשנה וחצי לפני מותה של המנוחה, צריך וניתן היה לזהות תהליך של סרטן בשלב מוקדם. שבעה חודשים מאוחר יותר אובחן שהסרטן נמצא כבר בשלב מתקדם גרורתי. כתב התביעה נשען על מומחה שקבע כי במועד בו ניתן היה לזהות את המחלה, היא הייתה ברת טיפול יעיל, וכי האיחור באבחון לא הותיר למנוחה סיכוי לריפוי. 

באי כוחם של בני המשפחה, עורכי הדין כספי ובביץ-הירש, מסרו: "צוות קופת החולים כשל בפיענוח בדיקת הדימות שבוצעה למנוחה, במועד בו על פי אמות המידה המקובלות ברפואה היו חייבים לגלות את מחלתה. זאת למרות שהנתונים הרפואיים שעמדו בפניהם היו חייבים להדליק 'נורה אדומה' לגבי קיומו של סרטן הריאה".

בני המשפחה, אלמן ושלושה ילדים, תובעים מקופת חולים "כללית" לפצותם, בין היתר, בגין הפסדי הכנסה, הפסדי תמיכה ב"שנים האבודות", עזרת בני משפחתה, הוצאות רפואיות, אובדן שירותי רעיה, כאב וסבל ופיצוי בגין קיצור תוחלת חיים לעיזבון.

מקופת חולים "כללית" נמסר: "מדובר באישה שסבלה מגידול אלים, מחלה קשה מאוד, שהובילה למותה המצער. 'הכללית' דוחה מכל וכל את הניסיון להטיל עליה את האחריות למות המנוחה ותפרט את תשובותיה לטענות במסגרת הדיון בבית המשפט".