משלחת של רופאים מכל העולם הייתה לאחרונה באתיופיה במטרה לעזור, בין היתר, לכמה שיותר ילדים שסובלים מבעיות גב חמורות. בין הרופאים הבכירים היה גם ד"ר יצחק אנגל, בן 47 מהרצליה, רופא בכיר במחלקת עמוד שידרה במרכז הרפואי מאיר משנת 2009, וכיום מנהל השירות לבעיות עמוד שדרה בנוער ובמתבגרים בבית החולים.

ד"ר יצחק אנגל. צילום: באדיבות דוברות בית חולים מאיר

השנה הוזמן ד"ר אנגל על ידי ראש המשלחת לאתיופיה, פרופ׳ קמאל אברהים, מנתח עמוד שדרה אמריקאי בעל שם עולמי בניתוחי עקמת, להצטרף לרופאים שיוצאים כדי לנתח ילדים ומתבגרים עם עיוותים קשים של עמוד שדרה.

המשלחת כללה פרט לפרופ' איברהים, גם מנתח מאלכסנדריה שבמצרים ומרדים מצרי. בנוסף הצטרפו 4 אנשי תמיכה, 3 אמריקאים ואחד ישראלי מחברת מכשור רפואי Nuvasive, החברה שתרמה את הציוד ששימש לניתוחים.

18 ניתוחים בעשרה ימים

ד"ר אנגל מספר: "התוכנית היתה לצאת למשימה של שבועיים, שכללה ימי מרפאה אינטנסיביים בהם הכרנו את המטופלים ואת משפחותיהם ותכננו את הניתוחים, ובהמשך ביצוע הניתוחים, שהיו 1-2 ליום.

התנאים באתיופיה שונים כמובן מבארץ וממדינות מערביות; בית החולים אינו גדול, בחלק מחדרי הניתוח אין מזגנים אלא רק מאווררים, הציוד בסיסי, אין מערכת הדמייה וניטור תוך ניתוחית כמקובל בארץ, רשת החשמל אינה יציבה ויש הפסקות חשמל תכופות. למרות זאת, בשיתוף פעולה בין הצוות מחו"ל לצוות המקומי הצלחנו להשלים 18! ניתוחים מורכבים ביותר בהצלחה מלאה ובלי סיבוכים יוצאי דופן. כל זאת ב-10 ימי ניתוחים.

ניתוחים ללא ציוד בסיסי

אנגל: "התחושה הראשונית היא הלם - מהתנאים, מכמות האנשים, מכמות החולים וממורכבות המקרים. במהרה לומדים להסתדר בתנאים הקיימים ולהפיק את המיטב. הילדים והמשפחות היו מלאי תודות לטיפול שקיבלו.

"כיום, כשחזרתי לנתח במרכז הרפואי מאיר, אני מודע עוד יותר לצוות האחיות, הציוד והתנאים המעולים שעומדים לרשותי כאן בבית החולים ולרמת הרפואה המצטיינת בארץ. דברים שלקחתי כמובן מאליו כאן, נראים במקומות אחרים בעולם כפלאי טכנולוגיה אמיתייםזו חוויה בלתי נשכחת, מעבר לניסיון שצברתי מהפן הרפואי של להתמודד ׳עם מה שיש׳, מדובר בהרגשת שליחות אמיתית, וכולי ציפייה למשימה הבאה".