צילום אילוסטרציה: shutterstock

באוקטובר הקרוב תיפתח במרכז הבינתחומי בהרצליה תוכנית לימודים ראשונה מסוגה בישראל, בשיתוף המרכז הרפואי שיבא בתל השומר. מטרת התוכנית היא להכשיר את מנהיגי העתיד של עול​ם הבריאות, שיהיו אמונים על פיתוח פתרונות שיעצבו מחדש את התחום במישור הטכנולוגי, המדעי, הפרמצבטי והדיגיטלי.

התוכנית מיועדת לאנשים מהארץ ומהעולם שמתעניינים בניהול, בחדשנות וביזמות בתחום הבריאות ומגיעים ממערכת הבריאות, מהתחום הביו‑רפואי, מתחום הפארמה, וכן אנשי הייטק, חוקרים, יזמים מהתעשייה, משקיעים, עורכי דין ויועצים בתחום הבריאות.
זו תוכנית בינלאומית שתילמד בשפה האנגלית בבית הספר אריסון למינהל עסקים במשך שנה אחת.

בתוכנית שלושה נושאי ליבה: לימודי מינהל עסקים, לימודי מינהל בריאות ולימודי חדשנות ויזמות. ישולבו בה מרצים אורחים מאוניברסיטאות מובילות בעולם ומהתעשייה

גולת הכותרת של התוכנית היא ההתנסות המעשית (פרקטיקום) בחדשנות וביזמות במשך כל שנת הלימודים. הסטודנטים יתמחו בארגוני בריאות, בסטארט-אפים רפואיים, בחברות ציבוריות, בחממות רפואיות ועוד.

כן תוצע לסטודנטים בתוכנית נסיעת לימודים לבוסטון, ארצות הברית, לשבוע, ושם ייפגשו עם מובילי תוכנית החדשנות במערכות בריאות של אוניברסיטת הרווארד היוקרתית, עם ראשי מערכות בריאות מקומיים ועם נציגי חממה רפואית.

"היום יש צורך מידי להתמודד עם עלויות מרקיעות שחקים לטיפולים ולאיכות טיפול רפואי לא אופטימלי", אומרת ראש התוכנית פרופ' ורדה ליברמן. "לשם כך נדרשים פתרונות רב-תחומיים וחדשניים שממנפים טכנולוגיה, מדע, מערכות מידע ומדיניות. בתוכנית ישולבו כל היתרונות של החדשנות הישראלית, כדי להעניק את הכלים והכישורים הנדרשים להבנה ולהתמודדות עם המורכבות של עולם הבריאות, בשימת דגש על חשיפתם של הסטודנטים לחשיבה חדשנית ויזמית".

ד"ר נטלי בלוך, ראש המרכז לחדשנות במרכז הרפואי שיבא, אומרת שחשיפתם של הסטודנטים לטכנולוגיות החדשניות ביותר של בית החולים הגדול בישראל תקנה להם את הידע הדרוש כדי להוביל את השינויים הנדרשים בעולם הבריאות. "התוכנית נועדה להכשיר את אלה שינהיגו את השינויים האלה, וההתמקדות בחדשנות אמורה להעניק להם כלים לחשיבה מחוץ לקופסה".