מתחילים את ההכנות בתחילת החופש. משפחת שיש-ובר | צילום: אסנת גורארי טייב

עידן שיש-ובר (42) הוא איש הייטק, אשתו הילה (39) היא אשת שיווק אשר עושה בימים אלו הסבה אקדמאית לסיעוד. יחד הם הורים לחמישה ילדים אשר ישובו מחר (ו') למסגרות החינוך בהרצליה. דקה לפני החזרה לשגרה, תפסנו אותם לשיחה על ההערכות, הלוגיסטיקה וחלוקת התפקידים בבית עם שבע נפשות.

חמשת הילדים יפוזרו מחר בבוקר בין מספר מסגרות: תובל (12) יעלה לכיתה ז' בחטיבת הביניים "בן גוריון" במגמה מדעית- טכנולוגית. התאומות נועם ועמית (9) יעלו לכיתה ד' בבית הספר "אלון", ירדן (5.5) תתחיל את גן חובה "הדר" ובת הזקונים יהלי (1.1) תכנס למשפחתון.

לדברי האם העסוקה הילה, את ההערכות המקיפה לקראת שנת הלימודים החדשה הם מתחילים כבר בתחילת החופש הגדול. "כבר כשנגמרים הלימודים אנחנו עושים מעין ספירת מלאי בדברים. מפנים את הציוד המיותר, בודקים מה שמיש ומה מתאים מבחינת ביגוד ולפי זה מחליטים האם להשאיר או להעביר הלאה. לאחר מכן מכבסים ביגוד, תיקים, קלמרים וכל מה שצריך. מה שחסר הולכים לקנות. כך שאנחנו ערוכים מראש. לא יוצא לנו להעביר הרבה בין הילדים, בעיקר מאחר שהבגדים של תובל לא יתאימו לבנות. את הבגדים שקטנים עליו מאחסנים או מעבירים הלאה. הבנות  מעבירות ביניהן לפעמים חולצות בית ספר. ספרים אנחנו מקבלים במסגרת פרויקט השאלת הספרים".

בטח מדובר בהוצאה לא קטנה עבור חמישה ילדים?

"בהחלט. הוצאות הציוד והלבוש יכולות להגיע לאלפי שקלים. למרות שיש מבצעים טובים, עדיין מדובר במספר רב של ילדים ולכן העלות בהתאם. לדוגמה: אני קונה חולצות בית ספר במבצע של 7 חולצות ב-100 שקל, אבל 7 חולצות לא מספיקות ומדובר רק בעונה אחת, כך שאם מכפילים הכל במספר הילדים זה כבר מגיע לסכומים משמעותיים".

הבנות מעבירות ביניהן בגדים. חמשת הילדים | צילום: אסנת גורארי טייב

איך נראית שגרת היום שלכם?

האם הילה: "הבוקר שלי מתחיל ב 5:30-6:00, אני מתעוררת לפני הילדים, שותה קפה, מתקלחת. לאחר מכן הילדים מתעוררים בין 6-7, חלקם באופן עצמאי, את חלקם אנחנו מעירים. הכל מוכן כבר ערב מראש: הבגדים שילבשו מוכנים והתיקים ארוזים. אוכלים משהו ויוצאים ללא עיכובים".

מדי ערב כותב כל ילד מה הוא רוצה בכריך שלו ובבוקר מתפקד האב עידן  כ"פס ייצור לכריכים", על פי בקשות הילדים. "לא מדובר בסתם כריכים עם ממרח שוקולד, אלא בכריכים מושקעים ביותר: ירקות חתוכים, טוסטים", מתארת הילה.

עמית ונועם: "אבא מכין לנו כל בוקר את האוכל על השיש,  לכל אחד את הכריך שלו, עם בקבוק מים ופירות בצד, או בשקית או בתיק אוכל עם השם של כל ילד".

שיטת פס ייצור הכריכים של אבא| צילום: אסנת גורארי טייב

האם הילה: "לאחר שהילדים אוכלים משהו, הם יוצאים למסגרות. עד עכשיו תובל, עמית ונועם היו הולכים יחד ברגל לבית ספר 'אלון', אך השנה תובל יתחיל חטיבה והוא יסע בהסעות. עמית ונועם ימשיכו ללכת לבד יחד עם שאר התלמידים מהאזור ואנחנו לוקחים את ירדן ויהלי לגנים שלהן".

ומה לגבי סוף היום, איסופים?

האב עידן: "הגדולים חוזרים לבד, תובל עמית ונועם. אני עובד מהבית אז מקבל אותם ונמצא איתם ולפעמים גם הילה נמצאת". 

האם הילה: "ואז בשעות אחה"צ מתחילים עם החוגים, ההסעות, הפעילויות. בתחילת השנה אנחנו מארגנים יומן עם טבלאות אקסל שעוזר לנו בארגון הלו"ז והפעילויות של כל הילדים".

טבלאות האקסל עוזרות | צילום: אסנת גורארי טייב

איך התכוננתם לחזרה לשגרה?

האם הילה: "שנים קודמות דווקא הקפדנו יותר על חזרה לשגרה. השנה נתנו להם יותר חופש, אולי בגלל שהחזרה ללימודים היא ביום שישי. עד עכשיו המשיכו ללכת לישון מאוחר יחסית. הערב הם כבר ישנו בשעות סבירות וב-7:00 בבוקר כולם ערים אחרת לא מספיקים".

אתם שמחים שנגמר החופש ואתם חוזרים לשגרה?

תובל, עמית, נועם וירדן יחד: "לא!".