קוטלר ופורמן לאחר הזכייה. "הייתה לנו תחושה שנזכה" | צילום: פרטי

הכירו את "הדובר המצטיין" לשנת 2017 - עידו קוטלר מהרצליה, שדורג בשבוע שעבר במקום הראשון באליפות הארץ בדיבייט ובמקום ראשון (בדירוג הצמדים) בתחרות יוקרתית בין מועדוני דיבייט של האוניברסיטאות באירופה.

הוא בן 21, יליד רמת השרון ומגיל שש תושב הרצליה, שלמד בבית הספר היסודי "יוחנני", בחטיבת "שמואל הנגיד" ובתיכון "הראשונים" בעיר. מגיל צעיר אובחן כמחונן, דילג על כיתה ב' וסיים בגרות במתמטיקה בגיל 13, בכיתה ח'. את שאר הבחינות השלים קוטלר עד סוף לימודיו בתיכון ובין היתר נבחן לחמש יחידות במוזיקה (הוא מנגן בפסנתר ומדי פעם ניגן ג'אז בבארים). כמי שנמנה על נבחרת הנוער של ישראל בפיזיקה, קיבל קוטלר פטור מבחינת בגרות וקיבל ציון 100. בגיל 17 סיים תואר ראשון במתמטיקה באוניברסיטת תל אביב וכיום לומד לתואר השני.

לעולם הדיבייט הוא נחשף לראשונה לפני כארבע שנים, לאחר שחבר ללימודים באוניברסיטת תל אביב סיפר לו על מועדון הדיבייט של האוניברסיטה. "זה נשמע לי מעניין אבל לא ידעתי אם יש לי כישורים מתאימים", הוא אומר בצניעות האופיינית לו. "עד אז, הוויכוחים היחידים שהשתתפתי בהם היו סביב שולחן האוכל המשפחתי".

לדבריו, לא כל מי שמצטרף למועדון הדיבייט מוכשר לכך מעצם טבעו. "יש כאלה שהיה להם פחד קהל וכל הגוף רעד להם. לא כולם ידעו להתנסח ברהיטות, אבל לאחר שלומדים ומתאמנים - לאט לאט משתפרים. לא כולם נעשים אלופי עולם אבל כל אחד יודע היטב לטעון את טיעוניו".

חברי מועדון הדיבייט לומדים להבין ולנתח את המחלוקת שבבסיס הדיון, לנסח טיעונים ולסתור טיעונים נגדיים, במגוון תחומים - כלכליים, פוליטיים, חברתיים, משפטיים ובנושאים רבים מתחומי מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים.

הם נפגשים פעם-פעמיים בשבוע ומנהלים שני סבבים של דיבייט. כל סבב נמשך כשעתיים, בהשתתפות ארבעה צמדים. לאחר שנקבע הנושא, כל צמד מקבל משימה - לנקוט עמדה מסוימת בנושא הנידון. כל משתתף מפקיד את הטלפון הסלולרי שלו ואת המחשב האישי, כך שאינו יכול להסתייע בגוגל אלא לסמוך על הידע האישי שלו. בסיום נקבע הזוג המנצח, על ידי צוות שיפוט המורכב מחברי מועדון ותיקים ובוגרי האוניברסיטה.

במועדון הדיבייט של אוניברסיטת תל אביב שמים דגש על ניהול הדיבייט בשפה האנגלית, כדי להכשיר את החברים לתחרויות בינלאומיות.

כבר בשנה הראשונה לחברותו במועדון, התבלט קוטלר והוכתר כ"דובר מצטיין", לאחר שזכה בכמה תחרויות לדוברים בשנתם הראשונה. בשל שירותו הצבאי הוא נאלץ להקפיא לזמן מה את פעילותו והשנה חזר במלוא המרץ. לפני כשבועיים השתתף בתחרות בינלאומית בברלין, בה התמודדו כ־50 קבוצות מאוניברסיטאות ברחבי אירופה. בת זוגו הייתה מוניקה פורמן (27), סטודנטית לתואר שני בהיסטוריה של המדעים והרעיונות.

במשך יומיים וחצי התמודדו השניים בחמישה סבבים בשלב המוקדמות, בחצי הגמר ובשלב הגמר, בו התחרו מול שלושה זוגות. נושא הדיון היה "האם העולם היה מקום טוב יותר אילו הייתה בו רק דת אחת". על הצמד הישראלי הוטלה המשימה לטעון שהעולם לא היה טוב יותר. "הייתה לנו תחושה שננצח, גם על פי תגובות הקהל", מספר קוטלר. "כשצוות השיפוט הכריז כי זכינו, מוניקה ואני התחבקנו מרוב אושר".

יומיים לאחר שובו לארץ, כשהוא קודח מחום וסובל מכאבי גרון, השתתף קוטלר באליפות ישראל למועדוני דיבייט באוניברסיטאות. יחד עם פורמן הוא עלה לשלב הגמר, כשנושא הדיבייט היה "האם להפוך סרבנות גט לעבירה פלילית". קוטלר הוכתר כ"דובר המצטיין", כשבפער קטן אחריו דורג עוד בוגר של תיכון "הראשונים", תום מנור, שלפני כחצי שנה זכה בתואר אלוף העולם בדיבייט.