צילום: דוברות עיריית עפולה

עונת ההטלה של צבי הים בעיצומה, וחבר המועצה, יונתן יעקובוביץ’, פנה לעירייה בבקשה לכבות או לעמעם את האורות בחופי הים, כדי לא להפריע לצבות להטיל את ביציהן. מהעירייה נמסר שהנושא בבדיקה.

"באחרונה אני מקבל תלונות, וגם רואה בעצמי, שיש תאורה חזקה מסוכות המציל גם בשעות הלילה", כתב חבר המועצה יעקובוביץ’ למנכ"ל העירייה יהודה בן עזרא. "אני מבקש לבדוק אם ניתן לעמעם או לכבות את התאורה הזאת לחלוטין, כדי שלא להפריע לצבות הים שבאות להטיל את ביציהן בחוף בשעות הלילה. תאורה על החוף במהלך הלילה מפריעה לצבות ולצבונים שבוקעים מהביצים. חשוב לצמצם שימוש בתאורה על החופים (זאת גם בהמלצת המשרד להגנת הסביבה ורשות הגנים)".

לדברי יעקובוביץ', במהלך עונת ההטלה חשוב מאוד לשמור בחוף על כללי התנהגות, כדי להגן על צבות הים שעולות אל החוף, על הקינים (ועל הביצים שבתוכם) וכמובן, על הצבונים הקטנים שיבקעו לבסוף ויעשו את דרכם אל הים. הצבונים נמשכים אל ריצודי הגלים, ואילו האורות בחוף מבלבלים אותם ומשבשים את דרכם לים. לדבריו, "מאז ביטול חוף האופנועים אנחנו עדים לחזרה של צבי הים לחופי הרצליה, וחשוב שנשמור על המגמה החיובית הזאת".

יעקובוביץ' מדגיש, כי שני מיני הצבים (החומים והירוקים) שמגיעים לחופי ישראל כדי להטיל את ביציהם בקינים שעל החוף, נמצאים בסכנת הכחדה בים התיכון, ומוגנים על פי חוק. לפני כמעט שנתיים הוא ניסה לקדם הקמת חוף לצבי ים ברצועת החוף הדרומית של הרצליה, בין החוף הנפרד לבין חוף הצוק בתל אביב. הנושא נדון עם נציגי רשות הטבע והגנים, עם מנהל המרכז להצלת צבי ים ועם מנהלת הגן הלאומי אפולוניה, אך טרם התממש.

למה זה כל כך חשוב לך?

"כגולש גלים מגיל 15, כמי שמבלה שעות רבות בים, חשוב לי המצב האקולוגי של החופים, וכבר ניהלנו וניצחנו במאבקים ציבוריים ומשפטיים, בנושאי הזרמת הביוב לחופים ותנועת האופנוענים. כעת אנו נאבקים להגנה על הצבים".

אז מה צריך לעשות?

"לשמור על חוף חשוך: לכבות את האור בסוכות המציל, בכניסות לחופים, במועדון צופי הים. לעמעם אורות בטיילת. למנוע כניסת כלי רכב כדי לא למעוך את הצבים. הכול בשליטת העירייה. יש לה סמכות לנהל את החוף כראות עיניה".

אבל התושבים רוצים לבלות בים גם בשעות החשיכה.

"בחוף הדתיים, בחוף הכוכבים, בחוף זבולון ובחוף סידני עלי אין פעילות מסחרית, ואין טעם להשאיר שם זרקורים בסוכות המציל. האורות הללו דווקא מעודדים מתרחצים להיכנס למים בלילה כשאין שירותי הצלה. בחוף אכדיה, למשל, שרוחבו 150 מטר, אפשר לכבות את הזרקור שעל סוכת המציל, ולעמעם את האורות שבטיילת המרוחקת לפחות 100 מטר מהחוף".

מעיריית הרצליה נמסר: "אנו רואים חשיבות עליונה בשמירה על סביבת החוף, על המרקם האקולוגי ועל האיזון בין צורכיהם של כל בעלי החיים בו: צבים, בני אדם ועוד. הנושא נבדק בימים אלה על ידי הגורמים המקצועיים".