לפני כחודש וחצי הודיעו בשבוס כפר סבא ביחד עם סגן ראש עיריית כפר סבא, עילאי הרסגור-הנדין, על הפעלת קו חד פעמי (פיילוט) של נסיעה בשישי בערב לתל אביב ובחזרה. ההתלהבות הייתה רבה, ונוסעים רבים השתמשו בקו, שיש לומר את האמת, עדיין רחוק ממהפכת תחבורה אמיתית.

שבוס בראש העין. בדרך אלינו | צילום: אלמוג נידם

עם זאת, די היה בהיענות הגבוהה כדי להבהיר לעידו רוזנטל מכפר סבא ויהונתן אלקובי מהוד השרון, שיש על מה לדבר, והשבוע הושק דף הפייסבוק "שבוס השרון" עבור המיזם שמטרתו לייצר תחבורה ציבורית בשבת בהוד השרון ובכפר סבא למקומות הבילוי ובחזרה. לקראת סוף החודש צפוי לצאת קמפיין מימון המונים שמטרתו לגייס כסף התחלתי כדי להניע, תרתי משמע, את המיזם.

"המטרה שלנו היא להפעיל את הקווים בקיץ", אומר אלקובי. "המודל של שבוס הוא של אגודה שיתופית שפועלת למען תחבורה ציבורית בשבת. אנחנו מתכוונים לגייס תרומות וחברים לקהילה, על מנת לאפשר לתושבי האיזור לנסוע לתל אביב ולמקומות הבילוי בשבת.

"כדי להירשם לחברות באגודה של שבוס צריך לשלם דמי חבר (20 שקלים), ובעזרת החברות הזו ניתן להשתמש בקווים. מי שמחזיק באפליקציית Move It, יכול להשתמש בפעם הראשונה בקווים בחינם".

איך יראה תוואי הנסיעה לתל אביב ולים?

"אנחנו מתכוונים לעשות תהליכי שיתוף ציבור כדי להבין מתוך הביקוש מה אנשים רוצים. אילו תחנות יהיו, מה יהיו השעות. אבל בגדול מדובר באוטובוס אחד שיעבור לדוגמא בתחנות מרכזיות בכפר סבא וייסע לתל אביב, וכנ"ל בהוד השרון. והרעיון הוא שזה יפעל לפחות פעמיים ביום הלוך-חזור".

מתי זה צפוי לצאת לפועל?

"זה עדיין לא סגור. אנחנו מתכוונים לעשות את קמפיין מימון ההמונים שלנו במשותף לכל שבוס, יחד עם שבוס ירושלים ושבוס אשדוד הוותיקות. הקמפיין צפוי להעלות עוד החודש. והשירות צפוי לצאת לפועל ביולי".

מה עומד מאחורי זה?

"אני, למשל, גר בגיל עמל ב-7 השנים האחרונות, וכאן יש בעיה שיש קיפאון (סטגנציה) עם כל נושא התחבורה בשבת. רוב האנשים בעד תחבורה בשבת. לדוגמא בסקר שנערך בכפר סבא מצא כי 97 אחוז מהחילונים ו-67 אחוז מהמסורתיים בעד תחבורה בשבת. כלומר, זה משהו שיש לו קונצנזוס מאוד רחב. אבל המאבק היום של הקהילות הליברליות באיזור הוא יותר נוגע בהדתה של מערכת החינוך, וביהדות רפורמית, בעוד שהעיסוק שלנו הוא יותר חברתי.

"הרעיון הוא לאפשר לאנשים את היכולת לאנשים שאין להם אוטו, לצאת לבלות בשבת ולהגיע לים. בהוד השרון, לדוגמא, יש 2 מכוניות כמעט לכל משפחה, ויש את התפיסה ש'מקסימום הילד ייקח את האוטו לכל הסופ"ש', אבל זה לא נוח. יש פה המון רצון וביקוש לזה, ולכן אנחנו מאמינים שזה יקרה".

למעבר לדף הפייסבוק "שבוס השרון" - לחצו כאן.