צילום: אסף פרידמן

פעילי סביבה ותושבים בשכונת נוף ים בהרצליה מתריעים מפני הכוונה להעתיק ממקומו עץ שקמה עתיק הנמצא באזור, בשל פרויקט הדיור המתוכנן להיבנות במקום. לטענתם, העתקתו של העץ, המיועד לשימור, תפגע בו.

מדובר בעץ, הידוע יותר בכינויו "עץ הקסמים", שעם השנים הפך למוקד עלייה לרגל למבקרים ולמבקשי משאלות, ולא אחת ניתן למצוא בין ענפיו פתקים שבהם מובעות משאלות, תקוות או בקשות. תושבים בשכונה מספרים אף, כי יש אנשים שמגיעים ומדברים אל גזעו הרחב של העץ, בתקווה כי יגשים את משאלותיהם.

לדברי ד"ר דרור בן עמי, זואולוג המתגורר בשכונה וממובילי המחאה נגד תוכנית הבנייה המתוכננת במקום, הכוללת הקמה של 3,000 יחידות דיור על שדות אפולוניה, "עץ השקמה הזה הוא בן כמה מאות שנים. מדובר בעץ מיוחד בזכות הגודל והמרחב שלו. ילדים אוהבים אותו מאוד".

הייחודיות של "עץ הקסמים", מעבר להיותו בן מאות שנים, הוא בכך שהוא גדל לרוחב ונמוך קומה. לצדו פזורות גפנים מרשימות והוא מהווה שריד נוסף לבוסתני הכפר אל-חרם שהיה במקום. בקרבת העץ משתרע גם סבך ציורי של קנה סוכר, אליו ממליצים
התושבים להגיע בחורף, וגם הצבאים שגרים במקום נוהגים לבקר בו תדירות. העץ מהווה גם בית גידול מועדף לציפורי סבך, וסמוך אליו אפשר למצוא צמחים נדירים, כ"גלונית פלשתית" ו"חרצית דביקה", המצויים בסכנת הכחדה.

אלון כרמלי, תושב נוף ים וממובילי המאבק בתוכנית הבנייה אף הוא, מספר כי העץ העתיק מהווה מוקד משיכה למבקרים שמסיירים לאורך רצועת החוף. "העץ מהווה את אחת התחנות שבהן יושבים לצלו, אוכלים, שותים ונחים, בזכות הגפנים שגדלים בסמוך לו ומצמיחות ענבים מדהימים. על פי התוכנית הוא מיועד לשימור. העץ מהווה מקום אליו מגיעים ילדי גני הילדים בסביבה. כמעט בכל יום יושבים תחתיו ילדים ובשל העובדה שהוא צומח לרוחב, הילדים הקטנים יכולים לטפס עליו".

מי שמבקרת באופן קבוע את העץ היא, ורד טמיר כוהנת, תושבת רשפון, העוסקת בהילינג. לדבריה, העץ העתיק הפך להיות "אוזן קשבת" עבור רבים. "ככל שעץ יותר עתיק, יש לו יותר תהודה, יותר מה להגיד, מה ללמד אותנו ויותר כלים לרפא אותנו", היא אומרת. "אני שואבת מהעץ ריפוי לעצמי. מדובר בעץ עם המון אנרגיה, מעצם העובדה שהוא פה יותר זמן מכולם והוא מחובר לאמא אדמה ולאבא שמיים. לעץ יש יכולת ריפוי גדולה והרבה אנשים מהשכונה הולכים אליו באופן אינטואיטיבי. ייתכן והם לא באמת מבינים מהי הסיבה שהם הולכים אליו, אבל הסיבה היא רפואית. העץ גורם לתחושת שייכות, להרגשה של חיבור לאדמה, לטבע, למי שהם באמת. הוא נותן המון תובנות לאדם, מפני שהוא ישות בפני עצמה. זה לא דבר דומם בכלל".

איך את מסבירה את הנהירה של אנשים אליו? הרי לא כולם מאמינים באנרגיות ובחיבור לאימא אדמה.

"לפעמים אנשים לא מאמינים באנרגיות ובעצים שיש להם יכולות, אבל עובדה שהם הולכים לשם ומדברים אל העץ. אולי הם לא מאמינים, אבל הם כן מרגישים, וכבני אדם יש להם את החיבור אליו באופן מובנה. לכן מכנים אותו עץ המשאלות או עץ הקסמים. העץ הזה הפך להיות ה'כותל' של נוף ים".